DevOps, trend současnosti i budoucnosti

 

DevOps vznikl sloučením dvou zkratek anglických slov „Development“ a „Operation“. V překladu do češtiny „vývoj“ a „provoz“. Jedná se o specifický přístup k návrhu, vývoji, nasazení a provozu software a služeb, které využívají agilní metodiku ve spojení s firemní IT kulturou. Ta klade důraz na velmi úzkou spolupráci jednotlivých týmů, kdy jsou do procesu tvorby zapojeny všechny klíčové skupiny firmy přicházející do styku s výsledným produktem nebo službou. DevOps si dává za cíl vytvořit rychlejší, efektivnější, kvalitnější a bezpečnější doručující řetězec IT.

V praxi to znamená, že v organizaci velmi úzce spolupracují týmy vývojářů a provozu s cílem společně realizovat a dodávat spolehlivější a optimálnější řešení. Ty tak vznikají koordinovaně a dokážou lépe reagovat na potřeby zákazníků. Dochází tak nejen ke zvýšení spolehlivosti dodávaných aplikací, ale díky tomuto vývoji dokáží firmy rychleji plnit své byznysové cíle.

Trh DevOps se se za poslední roky kontinuálně násobí. Podle globálních analytických a poradenských společností dosáhla velikost trhu DevOps byla v roce 2021 kolem 7,4 milionů USD a do roku 2030 se očekává, že dosáhne hodnoty až 37,2 milionu dolarů. Analytici mluví o zářné budoucnosti. A jaké hlavní trendy DevOps je potřeba sledovat v letošním roce 2023?

GitOps získá ještě větší popularitu a důvěru

GitOps je moderní postup DevOps, který kombinuje dvě populární technologie (Git a Kubertenes) a poskytuje způsob, jak spravovat bezpečněji, spolehlivěji a automatičtěji nasazování a aktualizace aplikací. Pomáhá tak zjednodušit celý cyklus DevOps, od počátku vývoje, přes testování až po produkci. Jeho popularita a budoucnost spočívá ve schopnosti snížit manuální úsilí, zlepšit zabezpečení a spolehlivost. Zároveň díky svému zaměření na agilitu a automatizaci přináší nástroje konkurenční výhody.

DevOps_1

Kubertenes

Kubertenes (také označovaný jako K8s), je přenosná a rozšiřitelná platforma s otevřeným zdrojovým kódem, která poskytuje podporu při správě kontejnerových služeb a pracovních zátěží. Poskytuje autonomní a nepřetržitý ekosystém založený na kontejnerech pro integraci. Vývojáři tak dostávají systém orchestrace kontejnerů, který pomáhá s nasazením, škálováním a jejich správou. To je jeden z hlavních důvodů, proč je tak vyhledávaným nástrojem. Kromě toho pomáhá usnadňovat akce napříč funkcemi a zajišťuje minimální prostoje při nasazení. Tím dosahuje souladu se standardem a nejlepšími postupy DevOps.

Bezpečnost a automatizace

Bezpečnostní automatizace v rámci životního cyklu DevSecOps je koncept bezpečnostních procesů a úkolů, které zajišťují, že firemní aplikace a systémy zůstanou bez škodlivých hrozeb a v bezpečí. V kontextu kontinuální integrace a doručování (CI/CD) automatizace zabezpečení zajišťuje, že používaný kód bude testovaný na zranitelnost a další bezpečnostní hrozby předtím, než bude nasazený do produkčního prostředí. To umožní, že zákazníkům bude uvolněný pouze kód, který prošel všemi nastavenými bezpečnostními kontrolami. Tento postup výrazně napomáhá snížit riziko zranitelnosti firemních aplikací a systémů.

Využívání cloudů a zavádění multicloudů

Cloudová nasazení jsou v technologickém světě stále populárnější a tím nejlepším směrem, kterým jít. Díky cloudovému nasazení mohou firmy snadno rozšířit svoji digitální infrastrukturu, zvýšit efektivitu svých operací a současně snižovat náklady z rozsahu. Využíváním cloudu zvyšují firmy svoji flexibilitu a dokáží udržet svoji pracovní zátěž. Multicloudové nasazení primárně umožňuje přístup k dostupným službám různých poskytovatelů pro potřeby daných organizací. Pomocí komplexních řešení například v Microsoft Azure je možné implementovat nástroje a postupy DevOps pro každou fázi životního cyklu aplikace.

Přijmout osvědčené postupy DevOps, urychlit vývoj software a jeho nasazení, by mělo být ambicí každé organizace. V kombinací se zvýšenou bezpečností, růstem automatizace a tvorbou přidané a konkurenční výhody je tu výzva pro následující období. Proto ve společnosti KPCS CZ, prostřednictvím našich odborníků nabízíme a prezentujeme svá řešení v této oblasti.

S tématem DevOps bude KPCS CZ součástí prestižní 17. výroční konference itSMF Czech Republic. David Alimov (DevOps Architekt KPCS CZ) bude jedním z přednášejících.

Pokud je i pro Vás DevOps aktuálním tématem, neváhejte nás kontaktovat:

David Alimov (DevOps Architekt KPCS CZ)

mail: alimov@kpcs.cz

David_Alimov_profil_fotka

Sdílej v médiích

devops-trend-soucasnosti-i-budoucnosti

Kontakt

Nenašli jste, co hledáte? Pošlete nám zprávu a zůstaneme s vámi ve spojení.

* Vyžadované pole. Osobní data použijeme pouze pro vypracování odpovědi na dotaz. Pravidla zpracování osobních údajů.

* Souhlas se zpracováním údajů

Kontaktujte nás
map us
map eu