Rozdíly mezi WIN 7 a WIN 10 aneb dobré důvody pro upgrade

 
 Marek Honti

Podpora Windows 7 skončila letos 14. ledna po více než 10-ti letech. Pro tento produkt tedy už není dostupná technická podpora ani aktualizace softwaru ze služby Windows Update, které pomáhají chránit váš počítač. „Sedmičky” jsou, i přes svoje stáří (vyšly už v roce 2009), stále oblíbené a z pomyslné první příčky je později nevytlačily ani novější Windows 8/8.1. Až v roce 2018, podle odhadů US Digital Analytics Program, začali uživatelé více používat Windows 10, přičemž stejný zdroj uvádí, že operační systém Windows 7, navzdory ukončené podpoře, stále používá až 20% uživatelů na celém světě, což je podle mého názoru alarmující číslo a zbytečný risk, především v enterprise prostředí.

Chápu, že ne každý uživatel nebo firma, chce/může investovat do nového OS, případně do nového HW, ale tady je potřeba zmínit několik skutečností:

  • Microsoft na ukončení podpory Windows 7 upozorňoval s dostatečným předstihem a řekl bych celkem masivní informační kampaní, takže uživatelé měli dost času, aby se na ukončení podpory připravili

  • Uživatelé mohli zdarma upgradovat operační systémy na svých počítačích do 29. července 2016, resp. až do konce roku 2017 pro handicapované uživatele. Zde si dovolím malou poznámku, bezplatný upgrade stále funguje, stačí použít nástroje Update Assistant, nebo Media Creation Tool přímo od Microsoftu, nicméně ačkoliv to technicky funguje a výsledkem je, že máte na svém počítači aktivované W10, jde o porušení licenčních podmínek. Dle vyjádření Microsoftu má výše uvedený postup sloužit pouze pro uživatele, kteří vlastní licenci na W10, tedy si ji koupili a chtějí si upgradovst svůj OS. Nedoporučuji tedy zneužívat skutečnost, že lze pořád získat W10 zdarma, protože vám to může způsobit nemalé problémy, především pokud svůj počítač nepoužíváte pouze pro domácí účely

  • Nový HW je výkonnější, rychlejší a obecně vzato levnější, než před několika lety. Čili ze svých zkušeností doporučuji spojit upgrade operačního systému s nákupem nového počítače s licencí pro W10, pokud je to jen trochu možné

Důvody pro upgrade na W10

Prvním a dle mého názoru nejzásadnějším důvodem pro upgrade W7 na W10 je fakt, že „sedmičky“ už zkrátka nejsou podporované, jejich používání tedy není bezpečné a může se vám vymstít, protože neaktuální operační systém je zranitelnější vůči virům a malware. Používáním nepodporovaného OS tedy vědomě riskujete bezpečnost vašich dat. Upgradem na W10 získáte komplexní built-in ochranu, která vám pomůže při ochraně vašich dat. Ve zkratce bych zmínil Secure boot, Device Guard, Microsoft Password a Windows Hello a v neposlední řadě je to ransomware protection a threat protection.

K “méně zásadním” důvodům proč neváhat s upgradem na W10 patří:

  • Rychlost

“Desítky” jsou prostě rychlejší, než W7, ať už jde o startup (v některých případech je startup rychlejší, než na Macboocích s macOS), nebo práci.

  • Lepší a bezpečnější prohlížeč

Edge je rychlejší než Internet Explorer a dokonce rychlejší, než Chrome a zároveň je méně náročný na HW prostředky, jinak řečeno nespotřebuje vám tolik RAMky, jako Chrome a prokazatelně méně “ždímá” baterie laptopů při minimálně stejné rychlosti prohlížeče.

  • Pokročilý nástroj pro vytváření snapshpotů

Ve W10 můžete použít známý Snipping Tool, nebo jednoduše zmáčknete klávesovou zkratku Windows + Shift + S, čímž spustíte nástroj Snip & Sketch, ve kterém můžete screnshot vytvořit. Máte několik možností - uložit celou plochu, pravidelný výběr nebo volný výběr (ukázka níže), můžete upravovat, oříznout atd.

img

  • “Stará” nabídka start

Po nepříliš úspěšných “experimentech” s nabídkou Start ve W8, Microsoft vyslyšel stížnosti a přání uživatelů a do W10 se vrátila oblíbená nabídka Start – samozřejmě s přidanou hodnotou, která mimo jiné obnáší i možnost customizace.

  • Pravděpodobně nejstabilnější klientský operační systém od MS

Uznávám, že je to smělé tvrzení a samozřejmě ani W10 se nevyhýbají různé bugy atd., ale po dlouholetých zkušenostech, jak osobních, tak u zákazníků, kde je operační systém W10 používán v obrovských prostředích, můžu říct, že “Desítky” patří k nestabilnějším, resp. jsou pravděpodobně nestabilnějším klientským operačním systémem vůbec.

  • Podpora dotykového ovládání

Pokud máte zařízení s dotykovým displejem - ve W10 se s tím počítá. Při práci můžete použít režim tabletu, kdy se vše přizpůsobí dotykovému ovládání a z vlastní zkušenosti můžu říct, že je to překvapivě pohodlné, ačkoliv stále upřednostňuji myš a klávesnici.

  • Windows jako služba

Pokud jednou upgradujete operační systém na W10, získáte tím od Microsoftu pravidelný upgrade operačního systému na nové buildy, aniž byste museli složitě reinstalovat stávající OS, přičemž frekvence vydávání nových buildů se ustálila v roce 2017 a vychazí 2x ročně. Samozřejmě to generuje práci pro pracovníky na IT odděleních. Každý build je potřeba před nasazením do produkce důkladně otestovat a vzhledem k četnosti vycházejících buildů by se to dalo označit za nikdy nekončící práci, ale s vhodným nástrojem, jako je kupříkladu SCCM/MECM (Microsoft System Center Configuration Manager / Microsoft Endpoint Configuration Manager) a s použitím W10 Servicingu, se to dá s přehledem zvládnout. A dle mého názoru je to menší zásah, než migrace z W7 na W10.

Sdílej v médiích

rozdily-mezi-win-7-a-win-10-aneb-dobre-duvody-pro-upgrade

Kontakt

Nenašli jste, co hledáte? Pošlete nám zprávu a zůstaneme s vámi ve spojení.

* Vyžadované pole. Osobní data použijeme pouze pro vypracování odpovědi na dotaz. Pravidla zpracování osobních údajů.

* Souhlas se zpracováním údajů

map us
map eu