GitHub: nezbytný nástroj pro sdílení kódu, efektivní správu verzí, automatizaci a zvýšenou bezpečnost

 
  novinka

GitHub byla, je a bude platforma dnešního moderního IT (ať už využívá on-prem nebo cloudové zdroje). Dnešní agilní trendy, automatické implementace či IaC jsou podpořeny verzováním většinou textových souborů komponent, produktů či infrastruktury. Právě tyto soubory je potřeba někde bezpečně ukládat. A právě GitHub je jedno z možných řešení, kam tyto verzované soubory ukládat. Platforma je postavena na systému správy verzí Git, který byl vytvořen Linusem Torvaldsem v roce 2005. GitHub poskytuje rozhraní, které zjednodušuje mnoho aspektů správy verzí a spolupráce mezi týmy.

Co je GitHub?

GitHub je webová služba, která slouží jako hostitelský systém pro repozitáře Git, umožňující uživatelům ukládat, spravovat, sledovat a sdílet svůj kódový základ. Samozřejmě, že uživatelé mohou pracovat na lokálním počítači se svými oblíbenými nástroji. Kód je pak synchronizován z lokálního počítače do centrálního úložiště. Kromě hostování kódu poskytuje GitHub také nástroje pro sledování problémů, požadavky na přijetí změn (pull requests), správu projektů pomocí Kanban nástěnky, automatizaci, revize kódu a týmovou komunikaci, což z něj činí zásadní nástroj moderního vývojáře, architekta, správce sítě, administrátora či projektového manažera.

K čemu je GitHub dobrý?

  1. Sdílení kódu a podpoře spolupráce: GitHub umožňuje sdílet své projekty s ostatními a spolupracovat na nich, ať už se jedná o malé nebo velké projekty. Uživatelé mohou snadno přispívat do veřejných či soukromých projektů.

  2. Správa verzí: Díky integraci s Git, GitHub umožňuje uživatelům sledovat a spravovat změny v kódu, což zjednodušuje proces oprav chyb a rozvoje nových funkcí, systémů, aplikací či prostředí.

  3. Code review: GitHub podporuje revizi kódu, což je proces, při kterém mohou ostatní vývojáři prohlížet, komentovat a schvalovat změny před jejich sloučením do hlavní větve projektu. To zvyšuje kvalitu kódu a podporuje sdílení znalostí.

  4. Zvýšení bezpečnosti a kvality: GitHub podporuje konektory do nástrojů třetích stran, jež dokáží na základě paternů nebo s pomocí AI rozlišovat škodlivý kód, jež může nějaký dodavatel vložit do produktu. Další z benefitů může být nástroj na sestavení sad testů, kontrolu závislostí, nalezení defektu či nevhodně použitého hesla, následné doporučení pro zvýšení bezpečnosti či vylepšení výkonnosti dané funkce.

  5. Automatizace: S funkcemi jako GitHub Actions, mohou vývojáři automatizovat testy, sestavení a nasazování aplikací, což zvyšuje efektivitu vývoje. Do této kapitoly zapadá Vám známý pojem Ci/CD.

  6. Otevřený přístup: Mnoho projektů na GitHubu je open-source, což znamená, že kdokoli na světě může přistupovat k jejich kódu, používat jej, modifikovat a sdílet. To podporuje inovace a spolupráci v softwarovém průmyslu.

Jak začít s GitHub?

Začít s GitHubem je relativně snadné. Stačí si vytvořit účet na webové stránce GitHub, nainstalovat Git na svůj počítač a můžete začít vytvářet nebo se připojovat k existujícím projektům. GitHub nabízí také rozsáhlou dokumentaci a vzdělávací materiály pro nováčky, kteří se chtějí naučit, jak používat Git a efektivně spolupracovat na projektech. Akvizice GitHub produktu společností Microsoft přispěla k větší integraci mezi zmiňovaným produktem a Azure DevOps. Dnes i malé společnosti třeba s pětičlenným týmem mohou zdarma využívat technologie s využitím GitHub funkcí, podobně jako velké společnosti, jež čítají stovky či tisícovky lidí v týmu. GitHub se stal nezbytným nástrojem pro vývojáře, týmy spravující infrastrukturu a společnosti po celém světě. Jeho schopnost zjednodušit spolupráci, správu verzí a automatizaci procesů dělá z GitHubu klíčovou součást moderního softwarového vývoje. Bez ohledu na to, zda jste individuální vývojář pracující na osobním projektu, nebo člen týmu v společnosti jež spravuje Azure zdroje, GitHub nabízí nástroje a zdroje, které potřebujete k úspěchu ve vašich moderních projektech.

Sdílej v médiích

github-nezbytny-nastroj-pro-moderni-vyvoj-software

Kontakt

Nenašli jste, co hledáte? Pošlete nám zprávu a zůstaneme s vámi ve spojení.

* Vyžadované pole. Osobní data použijeme pouze pro vypracování odpovědi na dotaz. Pravidla zpracování osobních údajů.

* Souhlas se zpracováním údajů

map us
map eu